Trezory na zbrane

Trezorové skrine s vnútornou úpravou na úschovu dlhých loveckých zbraní sa vyrábajú v dvojplášťovej alebo trojplášťovej verzii, vyplnené tepelnoizolačnou, prípadne železobetónovou zmesou.

Opierky na hlavne zbraní môžu byť pevné (penové, gumené) alebo samostatne výškovo prestaviteľné, prípadne drevené a pokryté filcom. Závisí to od typu trezoru. V spodnej časti môže byť drevená vložka so zafrézovanými drážkami, pokrytými filcom, alebo textilná výstelka. Opierkou a zafrézovaním je zaistené bezpečné a stabilné uloženie zbraní. Vzdialenosť penových opierok od zadnej steny skrine vytvára dostatok priestoru na uloženie zbraní aj s namontovaným optickým zameriavačom.

Trezory na zbrane sa dodávajú v jednodverovom alebo dvojdverovom prevedení (podľa typu). Dvere sa uzatvárajú jednostranným, alebo trojstranným rozvorovým mechanizmom. Mechanizmus zámku je chránený proti odvŕtaniu kalenou mangánovou doskou, prípadne aj prídavným pasívnym blokovacím mechanizmom. Všetky typy sú vybavené vnútornou uzamykateľnou schránkou, vešiakmi na príslušenstvo na čistenie a údržbu dlhých zbraní a tiež odkladacími priečinkami, niektoré typy aj policami. Sú vhodné na uskladnenie 3, 5, 7, 8, 9, 10 a pri dvojdverových trezoroch až do 12 zbraní (v závislosti od typu).

Trezorové skrine na zbrane sú certifikované podľa medzinárodnej normy EN 1143-1na bezpečnostnú triedu 0., I. alebo II. a môžu mať certifikát NBÚ: Dôverné, Tajné alebo Prísne tajné.

Pri vývoji a výrobe trezorov na zbrane sa vyhovelo všetkým požiadavkám na úschovu zbraní a streliva, ktoré ukladá zákon č. 190/2003 Zb. z.. Všetky typy sú vybavené vnútornou uzamykateľnou schránkou a vešiakmi na príslušenstvo na čistenie a údržbu dlhých zbraní. V trezroch sú pripravené kotviace otvory pre pevné ukotvenie k podlahe alebo k stene. Trezory sú vhodné na uskladnenie 3 – 12 zbraní (v závislosti od typu).

Zámky

Trezorové skrine na zbrane majú rôzne možnosti uzamykania. Trezorové zámky používané v skriniach na zbrane a v certifikovaných trezoroch na zbrane sú certifikované podľa normy EN 1300 na bezpečnostnú triedu A, B alebo C.

  • Kľúčový trezorový zámok s obojstranným kľúčom je všeobecne známy a najčastejšie používaný spôsob uzamykania trezorov. Kľúčové zámky je možné dodať prestaviteľné, s lámacími kľúčmi, či odnímateľnými nadstavcami. V nami ponúkaných trezoroch sa používajú výlučne certifikované zámky od renomovaných výrobcov STUV, MAUER, CAWI (WITTKOPP), S&G, LOWE & FLETCHER, SECU a i.

  • Mechanické kombinačné zámky sú založené na kombinácii troch alebo štyroch dvojčísiel (v závislosti od bezpečnostnej triedy), ktoré sa dajú ľubovoľne meniť. Používajú sa ako náhrada trezorového kľúčového zámku alebo ako prídavný istiaci zámok. V ponúkaných trezoroch sa používajú výlučne skúšobňami certifikované zámky od renomovaných výrobcov LA GARD, S&G, M-LOCKS, MAUER, KROMMER, SECU a i..

    Výhodou mechanickej kombinácie je, že užívateľ nemusí nosiť trezorový kľúč, ale pamätá si vlastnú, ním nastavenú kombináciu čísel. Dajú sa používať v kombinácii s kľúčovými trezorovými zámkami, mechanickými alebo elektronickými kombinačnými zámkami.

  • Elektronické kombinačné zámky sú obsluhou najjednoduchšie a poskytujú najvyšší komfort užívania. Používajú sa ako náhrada trezorového kľúčového zámku alebo ako prídavný istiaci zámok. Na ich otváranie sa používa kombinácia štyroch, šiestich alebo ôsmich čísel. V ponúkaných trezoroch sa používajú výlučne skúšobňami certifikované zámky od renomovaných výrobcov LA GARD, S&G, M-LOCKS, CAWI (WITTKOPP), MAUER, SECU, PAXOS a iných.